Sabałowe Bajania 2019

Sabałowe Bajania to największy i najpopularniejszy Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych połączony z Festiwalem Folkloru Polskiego. W tym roku obchodzimy 53. edycję! Tradycyjnie wydarzenie odbędzie się w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. Spektakularny korowód z banderią konną i góralskimi bryczkami rozpocznie zabawę już 10 sierpnia, a 15 sierpnia poznamy wszystkich laureatów i zakończymy kilkudniowe zmagania konkursowe.

Sabałowe Bajania 2019 to także cały szereg dodatkowych atrakcji: prezentacja kapel ludowych w paradnym przejeździe, spektakle teatralne, występy zespołów regionalnych i koncerty zespołów folkowych, degustacja potraw regionalnych, wystawy fotograficzne, zawody strzeleckie oraz impreza plenerowa „Sabałowa Noc”. W czasie festiwalu organizowana jest Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej, w której bierze udział około dwustu twórców z całej Polski, prezentujących swój dorobek twórczy oraz Kiermasz Sztuki Ludowej, podczas którego artyści ludowi prezentują tajniki powstawania swoich dzieł.

Sabałowe Bajania 2019

Sabałowe Bajania 2019

W tym roku organizatorzy wprowadzili kilka interesujących nowości. W programie znajdzie się: projekcja filmu dokumentalnego „Ostatni górale – niezwykły obraz Podhala”, Dzień Gminy Bukowina Tatrzańska, wycieczka „Śladami zbójników ku Niebieskiej Dolinie”, a także promocja książki dr Macieja Baraniaka „Kubowego” pt. „Wy moje koniusie…”.

Szczegółowy harmonogram konkursu znajduje się na: sabalowebajania.pl

Sabałowe Bajania 2019

Sabałowe Bajania z czasem zyskały miano festiwalu międzynarodowego. W trakcie konkursu możemy zetknąć się z kulturą romską czy żydowską, folklorem słowackim, czeskim, węgierskim czy ukraińskim. To festiwal, który stworzył i ugruntował swoisty model uczestnictwa w kulturze ludowej, zarówno dla artystów – uczestników konkursu, jak i mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej oraz turystów odwiedzających Podhale.

Sabałowe Bajania 2019 w Bukowinie Tatrzańskiej

cieszą się wielkim zainteresowaniem, jako święto folkloru, tradycji, gwary, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej. Wydarzenie to jest promowane i śledzone przez media w programach lokalnych jak i ogólnopolskich.

Sabałowe Bajania 2019

Zapraszamy na Sabałowe Bajania 2019

Instagram

Szczegóły pobytu