Leśnica, gdzie to tak naprawdę jest?

Leśnica i Groń to dwie podhalańskie miejscowości, które wbrew pozorom stanowią jedną całość. Jadąc drogą prowadzącą przez miejscowości - raz jesteśmy na Groniu, raz na Leśnicy a wszystko za sprawą płynącego tutaj potoku o nazwie Leśnica, który przecina miejscowości.

Stąd też, jadąc w stronę Bukowiny Tatrzańskiej od Nowego Targu, będąc po lewej stronie potoku jesteśmy na Groniu, zaś po jego prawej stronie - na Leśnicy.

fot. archiwum prywatne BP

Leśnica-Groń a jednak?

Wciąż jeszcze niewiele osób wie, że te dwie miejscowości stanowią bezpośrednie sąsiedztwo słynnej Białki i Bukowiny Tatrzańskiej. Schowane w dolinie Groń i Leśnica stanowią doskonałą alternatywę do wypoczynku w stosunku do zatłoczonych w sezonie turystycznym znanych miejscowości. Tutaj, można wypoczywać w spokoju i ciszy, podziwiając tatrzańskie zielone krajobrazy, obcując z wciąż żywą gospodarką i tradycjami bacowskimi. Z łatwością zakupicie tutaj oscypka, miód prosto z pasieki a nawet tradycyjny strój regionalny.

Ciekawostki

Obie miejscowości mają też wspólny, przepiękny drewniany Kościół, którego budowa rozpoczęła się 1952 roku. Kościół otacza 20 drewnianych kapliczek a przed wejściem można podziwiać pomnik Papieża Jana Pawła II, odlany z brązu. Za budową Kościoła w Groniu stoi również bardzo ciekawa historia, przedstawiająca relacje między mieszkańcami Gronia i Leśnicy, którzy zawsze potrafią stanąć na wysokości zadania, gdy łączą ich wspólne cele. Ciekawa i wzruszająca historia wiąże się też z powstaniem “Walusiówki” - lokalnego domu kultury, w którym odbywają się próby zespołu regionalnego o nazwie Zawaternik oraz Ślebodni a także ważne spotkania dotyczące wydarzeń odnoszących się do życia mieszkańców Gminy Bukowina Tatrzańska.

Odkryj to co zapomniane otwórz oczy

Spacerując po miejscowości, warto wyjść bardziej w górę na wierchy Leśnicy i Gronia, skąd rozpościerają się przepiękne panoramy na pasmo Tatr, dolinę Nowotarską, Spisz, Gorce i Pogórze Gliczarowskie. Planując dzień wypełniony wędrówką jako punkt podróży można wybrać Janiołów Wierch. Dojdziemy tam dobrze utwardzoną, szeroką drogą, prowadzącą na Górną Stację wyciągu Kotelnica Białczańska - Kotelnica Express. Na Janiołowym Wierchu skrywa się piękna, drewniana Kaplica, w której latem po południu odbywają się msze świętę.

fot. archiwum prywatne BP

Przebywając w Leśnicy w szybki i łatwy sposób dotrzecie do najlepszych atrakcji jakie oferuje Podhale zarówno zimą jak latem.

Leśnica to sąsiadka Białki Tatrzańskiej, do której dotrzecie w 20 minut jadąc od Nowego Targu a kierując się w górę miejscowości - szybciutko dojedziecie do Bukowiny Tatrzańskiej. Na cel podróży możecie też obrać pobliskie Szaflary, w których znajdują się Termy Szaflary oraz baseny termalne Gorący Potok. Kierując się w górę miejscowości dotrzecie również do wyciągu narciarskiego Rusń-Ski. Latem polecamy spacer Wierchem Rusińskm, gdzie znajdziecie bacówkę, w której można skosztować prawdziwej żętycy oraz oscypków z owczego mleka a przede wszystkim zobaczycie niesamowite widoki na panoramę Tatr.

Panorama na Gorce z Leśnicy-Gronia

Opis...

atrakcje zima01
fot. Bartłomiej Pająk - Zobacz panoramę Leśnicy-Gronia w większej rozdzielczości tutaj