Szlakiem oscypka

Na pytanie czym jest oscypek chyba każy będzie znać odpowiedź. Najpopularniejszy przysmak Podhala już lata temu zakożenił się w Polskiej kulturze. Pewnie niewielu z was wie, że metody jakimi wytwarza się ten pyszny ser nie zmieniły się od blisko 400 lat. Jeszcze mniej z was pewnie wie, że to właśnie z Leśnicy pochodził Kazimierz Furczoń, pierwszy baca w Polsce, który zdobył certyfikat uprawniający do produkcji i sprzedaży oscypków zgodnie z recepturą zastrzeżoną przez Unię Europejską.

Jak powstaje oscypek?

Jaki jest oscypek, każdy widzi, jednak produkcja tego owczego sera jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się to wydawać. Zaraz po wydojeniu owiec mleko przelewa się przez lniane płótno, by pozbyć się zanieczyszczeń np. trawy. Mleko podgrzewane jest nad ogniem, a gdy osiągnie odpowiednią temperaturę trzeba je "zaklagać" czyli dodać podpuszczkę. Skrzepnięte mleko rozbija się drewnianą łopatką, a następnie dodaje gorącą wodę, by pozyskać masę serową, po czym przechodzi się do "pucenia" czyli ugniatania sera. Uformowanego oscypka wkłada się do słonej wody, by wyciągnąć nadmiar wody z sera. Na sam koniec przechodzi się do wędzenia.

bacowka

Inne rodzaje sera

>

Nie samym oscypkiem człowiek żyje, dlatego warto poznać inne rodzaje serów produkowanych w Podhalańskich bacówkach. Jednym z najpopularniejszych serów, zaraz po oscypku jest bryndza, czyli ser owczy o kremowej konsystencji. Ma bardzo mocny, słony i niepowtarzalny smak. Posiada również wysokie walory zdrowotne, ponieważ jest cennym źródłem wapnia, witamin i magnezu. Kolejnym z popularnych serów jest bundz. Proces jego produkcji jest zbliżony do oscypka. Zamiast wspominanego "pucenia" ser ugniata się w duże bryły, a następnie zawiesza się go w płótnie. Dzięki temu powstały ser jest łagodny i w smaku przypomina twaróg. Oba sery doskonale nadają się jako dodatki do kanapek czy sałatek.

owce

Szlak Oscypkowy

Wszyscy ci, którzy chcą spróbować świeżego oscypka powinni zainteresować się Małopolskim Szlakiem Oscypkowym, który łączy aż 31 bacówek, z czego większość znajdziecie na terenie Podhala. To w nich zobaczycie, jak wygląda proces tworzenia oscypka, który nie zmienił się od stuleci. Kiedy nastaje wiosna, na św. Wojciecha ze wsi na hale wyrusza redyk. Uroczyste poświęcenie stad tradycyjnie odbywa się w niedzielę najbliższą 23 kwietnia w sanktuarium w Ludźmierzu. Redykowi towarzyszy śpiew i muzyka. Bacowie pozostają na halach tradycyjnie do święta św. Michała Anioła, czyli 29 września. Dla wszystkich zainteresowanych odwiedzeniem bacówek powstała aplikacja mobilna na smartfony. Aplikacja wskaże wam sugerowaną trasę, dzięki czemu bez problemu dostaniecie się do bacowskich szałasów na Baligówce, Siwej Polanie, drodze „Pod Reglami”, Gubałówce, Rusinowej Polanie, Bustryku, Nowinach, Stawiskach, a także w Brzegach i Leśnicy. Dlatego, jeśli chcecie zacząć swoją przygodę z poznawaniem oscypka, powinniście odwiedzić nasz obiekt!

bacowka

Instagram

Szczegóły pobytu